Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich – historia warta odkrycia

Jednym z symboli Puszczy Białowieskiej jest bez wątpienia dąb. Majestatyczne drzewo kojarzy się nam z siłą i długowiecznością. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich pozwoli Ci na jeszcze dokładniejsze poznanie jednych z najstarszych dębów w Polsce. Ale czym właściwie jest wspomniany szlak? I jak się do niego dostać? O tym właśnie powiemy sobie w poniższym artykule!

Najstarsze dęby w Polsce – ponad 20 drzew do poznania

Niezwykłe dęby Puszczy Białowieskiej, o których mowa, znajdują się tuż przed granicami Białowieskiego Parku Narodowego, w pobliżu wsi Teremiski i Pogorzelce. Odnalezienie ich nie powinno być trudne, dla wygody turystów przygotowano odpowiedni parking oraz miejsce do biwakowania.

Kiedy znajdziemy się na miejscu, naszym oczom ukaże się słynny Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Solidna, długa na około 500 metrów kładka poprowadzi nas wśród jednych z najstarszych dębów w Polsce. Każde z drzew posiada swój “przystanek”, na którym znajdziemy tablicę informacyjną dotyczącą nazwy rośliny, jej wieku, patrona oraz krótką historię z nią związaną. Choć sama kładka została zbudowana już w 1978 roku, to obecnie posiada wiele udogodnień, takich jak objaśnienia w języku angielskim i jest przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dęby w Puszczy Białowieskiej osiągają olbrzymie rozmiary i naprawdę pokaźny wiek. Szlak pozwala nam zapoznać się z aż 20 dębami, nazwanymi na cześć historycznych władców Polski i Litwy (stąd nazwa Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich). Wiele z drzew pamięta nawet czasy życia swoich patronów! Poniżej prezentujemy nazwy tych należących do najstarszych dębów w Polsce:
szlak dębów królewskich

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich - historia warta odkrycia"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty