Wieża widokowa Maruszka – Zalew Siemianówka

Solidna konstrukcja o czterech piętrach. Grube drewniane belki, tablice informacyjne i doskonały punkt widokowy na rozlewiska Zalewu Siemianówka. Wieża Maruszka – bo o niej właśnie mowa – została pobudowana w okolicy wsi Siemieniakowszczyzna na początku obecnego tysiąclecia. Maruszka jest jednym z kilku rozciągających się wokół zbiornika wież widokowych, jednak widok, który zapewnia, jest absolutnie unikalny.

Widok na królestwo ptaków

To właśnie ptactwo rządzi na rozlewiskach zalewu. Aby móc je podziwiać, musimy najpierw wdrapać się na wysoką wieżę. Bez obaw – jest to naprawdę mocna konstrukcja zwieńczona dachem i barierką z grubych desek. Na najwyższym podeście może zmieścić się nawet 10 osób, więc nie ma mowy o tłoku. Każdy będzie mógł swobodnie podziwiać przyrodę mokradeł – polecamy zabrać ze sobą lornetkę, lunetę oraz aparat fotograficzny.

Na szczycie wieży Maruszka naszym oczom ukażą się wielkie połacie łąk i równin zalanych wodami Siemianówki. Trzcinowiska, sadzawki, bagna oraz podtopione krzewy ciągną się tu kilometrami. Z całą pewnością od razu zauważymy też ptaki – żurawie, kaczki, wodniczki, czajki, łabędzie, rybołowy, biegusy malutki, perkozy i inne liczne gatunki chętnie korzystają z ogromnych zalanych wodą przestrzeni. Roślinność zapewnia im wiele kryjówek, a dodatkowo jest bogatym żerowiskiem. Naturalnie najlepiej widoczne są duże ptaki, na przykład łabędzie lub bociany.

Zależnie od pory roku oraz stanu wody w Zalewie Siemianówka, krajobraz będzie wyglądał zupełnie inaczej. Podczas roztopów równina jest pełna wody i sięga głęboko w stronę konstrukcji, w letnie upalne dni bagna przypominają bardziej wilgotne łąki. Wieża Maruszka jest zatem miejscem, do którego warto wrócić, by przekonać się, jak dynamicznie zmienia się przyroda i jak sprawnie adaptują się do niej liczne zwierzęta.

Infrastruktura wokół wieży Maruszka

Wspaniałe widoki to jednak nie wszystko. Pod samą wieżą ustawiono dwie tablice informacyjne. Jedna z nich opowiada o sposobach na ochronę Puszczy Białowieskiej oraz dzieli się z nami krótką historią tego absolutnie unikalnego lasu. Druga tablica przedstawia… różne ćwiczenia fizyczne! Nordic Walking Park – Zielona Kraina Dobrych Wiatrów zachęca nas do wykonywania ćwiczeń i wykroków, dzięki którym zachowamy dobrą kondycję fizyczną.

Nie powinniśmy martwić się o miejsce parkingowe. Tuż pod wieżą jest naprawdę sporo miejsca na zaparkowanie pojazdu. Tuż obok stoi mała zadaszona wiatka, pod którą możemy przysiąść, aby napić się herbaty lub kawy.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Wieża widokowa Maruszka - Zalew Siemianówka"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty