Wakacje w agroturystyce

Każdego roku, na kilka miesięcy przed wakacjami, szukamy idealnego miejsca na spędzenie upragnionego urlopu. Często decydujemy się na kilkugiwazdkowe hotele albo kurorty otoczone basenami, choć od kilku lat stałym wzrostem zainteresowania cieszy się również… polska wieś! Czyżby do mody wracały wiejskie, beztroskie wakacje, które znamy z dziecięcych lat? A może to właśnie z powodu własnych dzieci pragniemy wybrać się na łono natury, aby zaszczepić w nich miłość do przyrody? Tak czy inaczej, wakacje w agroturystyce to doskonały pomysł. Poniżej znajdziesz krótką listę najważniejszych pytań, dotyczących urlopowania na wsi – dzięki niej dowiesz się, czy agroturystyka jest czymś dla Ciebie. Zapraszamy!

1. Dla kogo agroturystyka na wakacje?   2. Czego można się spodziewać?  3. Jaki kierunek wybrać?  4. Zalety agroturystyki  5. Agroturystyka z dziećmi

 

dom jarzębinowa siemianówka

 

1. Dla kogo agroturystyka na wakacje?

– To chyba najważniejsze pytanie. Przez lata obserwowaliśmy profil odwiedzających nas gości i możemy z całą pewnością stwierdzić, że najchętniej odwiedzają nas mieszkańcy dużych miast, wśród których przeważają osoby w wieku od trzydziestu lat w górę. Wakacje w agroturystyce przyciągają tego typu podróżujących swoim wyjątkowym urokiem. Goście często opowiadają nam, że od lat nie byli w lesie, już dawno nie spacerowali po łące, czy nie mieli okazji wybrać się nad jezioro, mimo że za czasów młodości robili to bardzo często. Cieszy zatem fakt, że podczas wolnych dni chętnie powracają na wieś i chcą odwiedzają sielskie Podlasie.

Jeżeli planujesz wybrać się na wakacje do agroturystyki, nie musisz obawiać się o standard. Znakomita większość obiektów tego typu zachowuje sielski, przytulny, „drewniany” klimat, ale jest przy tym bardzo wygodna i dobrze wyposażona. Powiemy o tym więcej w poniższym punkcie.

 

2. Czego można się spodziewać?

– No właśnie, jeżeli decydujemy się na wakacje w agroturystyce z dziećmi lub w gronie dorosłych, na pewno będzie zależało nam na dobrych warunkach. W końcu często wyjeżdżamy na wieś na dwa, trzy, a nawet cztery tygodnie. Co kryje się pod tym pojęciem? Jako dobre warunki rozumiemy przede wszystkim odpowiednio wyposażoną kuchnię, która pozwoli na swobodne przygotowywanie posiłków, czystą łazienkę z niezbędnymi sprzętami (np. suszarka, ręczniki) oraz wygodne sypialnie. Na szczęście właściciele agroturystyk pieczołowicie dbają o wysoki standard i dokładają wszelkich starań, aby każdy pobyt był dla odwiedzających przyjemny i beztroski.

Podwórko jest równie ważne, co wnętrze. Sprawdźmy, czy dany obiekt oferuje nam przestronną działkę, osłonięty taras, miejsce na ognisko, grilla oraz łatwy dostęp do drewna kominkowego i ogniskowego. W końcu większość czasu będziemy spędzali na świeżym powietrzu. Koniecznie sprawdźmy też lokalizacje najbliższego sklepu – może być on bardzo ważny podczas dłuższych pobytów.

 

wakacje agroturystyka taras
 

3. Jaki kierunek wybrać?

– Trudno jest nam wypowiedzieć się o atrakcjach w innych częściach kraju, ponieważ nasze domy znajdują się tu, na Podlasiu. Wyjeżdżając do agroturystyki z dziećmi, na pewno warto jest odwiedzić okolice Zalewu Siemianówka oraz Puszczy Białowieskiej. Są to obszary znane w całej Polsce, a nawet i na świecie. Zalew pozwoli nam oraz naszym pociechom na zabawy w wodzie, wycieczki rowerami wodnymi lub kajakami, słodkie lenistwo na plaży, czy naukę pływania, a to wszystko na czystych i nowoczesnych plażach z budynkami sanitarnymi (prysznice, toalety) oraz stoiskami gastronomicznymi. W Puszczy możemy pokazać dzieciom prawdziwego żubra, dzika, łosia, a nawet wilka. Wystarczy, że wybierzemy się do Pokazowego Parku Zwierząt. Warto także zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego w Białowieży.

Starszych zwiedzających z pewnością zachwyci park w Białowieży, Szlak dębów królewskich, szlak Żebra Żubra, czy wspomniane Muzeum Przyrodnicze w Białowieży oraz jego wieża widokowa. Nad Siemianówką z kolei mogą oni korzystać z darmowych kortów, boisk do piłki nożnej oraz koszykówki, ścianki wspinaczkowej, siłowni, wież widokowych, czy licznych pomostów. Wokół zalewu nie brakuje ogólnodostępnych wiat, pod którymi możemy urządzić ognisko lub grilla.

 

4. Zalety agroturystyki

– Dlaczego warto wybrać się na wakacje w agroturystyce? Powodów jest wiele! Główną zaletą spędzania wolnego czasu w drewnianej chatce jest spokój. Podczas urlopu spędzanego w hotelu lub znanym ośrodku w turystycznej miejscowości po prostu nie da się zaznać spokoju i poczucia (pozytywnego) odosobnienia. Wszędzie wokół tłoczą się turyści, trudno o wolne miejsce w knajpie, a plaże czy górskie szlaki są pełne głośnych zwiedzających. Agroturystyka to zupełnie inna bajka. Dzięki niej trafisz na spokojną, sielską wieś, w której czas płynie jakby nieco wolniej. Duża działka da Ci wiele wolnej przestrzeni, a brak sąsiadów za ścianą sprawi, że poczujesz się lekko i swobodnie. Tylko Ty i przyroda.

Oczywiście wokół naszych domów nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia. Region aż obfituje w ciekawe atrakcje, które możesz obejrzeć tutaj Atrakcje Puszczy Białowieskiej i Zalewu Siemianówka.

 

zalew siemianówka mrowisko
 

5. Agroturystyka z dziećmi

– To bardzo ważny punkt na naszej liście, zwłaszcza że odwiedzający nas goście decydują się na wycieczkę na Podlasie właśnie ze względu na swoje pociechy. Wakacje w agroturystyce z dziećmi to absolutnie wyjątkowa przygoda, której nie da się porównać z niczym innym. Dzieci wychowywane w mieście często aż garną się do lasu, by poznać jego budowę, zasady działania oraz zamieszkujące go zwierzęta. Bywa, że z powodu natłoku obowiązków nie możemy zabrać dziecka na łono przyrody, a najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest właśnie urlop z dzieckiem w agroturystyce.

Gdzie indziej możemy pokazać małym podróżnikom wielkie, tętniące życiem mrowisko? Jak inaczej wyjaśnimy cykl życia roślin, jeśli nie podczas spaceru po Puszczy? Czy istnieje inna okazja do zobaczenia dzikich zwierząt i ptaków na żywo? Oprócz tego możemy nauczyć pociechy wielu praktycznych umiejętności, takich jak zbieranie suchego chrustu, rozpalanie ogniska, rozpoznawania drzew, czy obserwowanie panującej właśnie pogody. Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę, która być może zaszczepi w nich miłość do natury i wsi. Agroturystyka to doskonały pomysł na wakacje – z dziećmi lub w grupie dorosłych. Warto się o tym samodzielnie przekonać!

 

 

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Wakacje w agroturystyce"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty