server kamboja

slot bet 100

mahjong slot

depo 25 bonus 25 to 5x

slot bonus 100

slot deposit qris

wild bounty showdown

joker123

slot jili

slot server jepang

olympus slot

wild bandito

microgaming

starlight princess

slot server hongkong

spaceman

nolimit city slot

slot thailand

pragmatic play

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich – historia warta odkrycia

Jednym z symboli Puszczy Białowieskiej jest bez wątpienia dąb. Majestatyczne drzewo kojarzy się nam z siłą i długowiecznością. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich pozwoli Ci na jeszcze dokładniejsze poznanie jednych z najstarszych dębów w Polsce. Ale czym właściwie jest wspomniany szlak? I jak się do niego dostać? O tym właśnie powiemy sobie w poniższym artykule!

 

Najstarsze dęby w Polsce – ponad 20 drzew do poznania

Niezwykłe dęby Puszczy Białowieskiej, o których mowa, znajdują się tuż przed granicami Białowieskiego Parku Narodowego, w pobliżu wsi Teremiski i Pogorzelce. Odnalezienie ich nie powinno być trudne przy użyciu nawet podstawowej mapy. Zanim przejdziemy do samych dębów ważna informacja: dla wygody turystów przygotowano duży, wygodny parking, na którym bez problemu pomieszczą się nawet auta z przyczepami lub kampery oraz miejsce do biwakowania w postaci wiaty i miejsca na ognisko. Ok, teraz czas na konkrety 🙂

 

 

Kiedy znajdziemy się na miejscu, naszym oczom ukaże się słynny Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Solidna, długa na około 500 metrów kładka poprowadzi nas wśród jednych z najstarszych dębów w Polsce. Każde z drzew posiada swój “przystanek”, na którym znajdziemy tablicę informacyjną dotyczącą nazwy rośliny, jej wieku, patrona oraz krótką historię z nią związaną. To właśnie w prostej linii od wspomnianych tabliczek rosną ogromne drzewa. Czasami są one widoczne na pierwszy rzut oka, czasami musimy chwilę pogłówkować, zanim uda się nam namierzyć prastary dąb. Tak jak to w przyrodzie bywa, niektóre z dębów Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich swoje najlepsze czasy mają już dawno za sobą i są po prostu olbrzymimi pomnikami przyrody, inne z kolei mają się dobrze i wciąż zwiększają swoje rozmiary.

Choć sama kładka została zbudowana już w 1978 roku, to obecnie posiada wiele udogodnień, takich jak objaśnienia w języku angielskim i jest przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kładka posiada poręcze, jest absolutnie bezpieczna, szeroka i wygodna do spacerowania. Po drodze znajdziemy kilka „tarasów” widokowych, a szczególnie ciekawym punktem tego typu jest spory taras pozwalający na obserwację płynącej w pobliżu rzeczki Łutownia oraz puszczańskiej gęstwiny.

Dęby w Puszczy Białowieskiej osiągają olbrzymie rozmiary i naprawdę pokaźny wiek. Szlak pozwala nam zapoznać się z aż 20 dębami, nazwanymi na cześć historycznych władców Polski i Litwy (stąd nazwa Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich). Wiele z drzew pamięta nawet czasy życia swoich patronów! Poniżej prezentujemy nazwy tych należących do najstarszych dębów w Polsce:

 

szlak dębów królewskich

 

• DĄB MINDOWE

Wielki Książe Litewskich Mindowe (Mendog) był władcą Puszczy Białowieskiej w czasie najazdu Tatarów w 1246 roku. Potem Puszcza przeszła w ręce książąt ruskich. Za swą stolicę Mindowe obrał Nowogródek

• DĄB TROJDEN

Książe litewskich Trojden rozbija (w roku 1281) całkowicie Jaćwingów, zagrażających Puszczy Białowieskiej. Był obrońcą pogaństwa i starego obyczaju litewskiego

• DĄB OLGIERD I KIEJSTUT

Współrządzą Litwą w II połowie XIV wieku. Olgierd – ojciec Jagiełły – przyłączył do Litwy część Podlasia. Kiejstut – ojciec Witolda – podczas wypraw wojennych często tu przebywał. Był ostatnim władcą Litwy, którego zwłoki spłonęły na stosie.

• DĄB WITOLD

Książe litewski Witold przybywa tu w 1409 r. wraz z Władysławem Jagiełłą na wielkie polowanie, które miało dostarczyć mięsa na wyprawę grunwaldzką. Po raz drugi przebywa w Puszczy białowieskiej w latach 1425-26, chroniąc się przed zarazą.

• DĄB GIEDYMIN

Wielki Książe Litewski Giedymin władał Puszczą od 1326 r. Według legendy wybudował w niej zamek i ozdobił go białą wieżą z pni sosnowych, ociosanych do białości. Istnieje pogląd, że od tej wieży pochodzi nazwa Puszczy Białowieskiej.

• LESZEK BIAŁY

Książe sandomierski i krakowski Leszek Biały (1194-1227) przyłączył po raz pierwszy Puszczę do ziem polskich, odbierając ją Danielowi Romanowiczowi

• DĄB KAZIMIERZ WIELKI

Odebrał w 1348 roku Puszczę Białowieską Kiejstutowi i przyłączył ją do ziem polskich na długie lata. Prawdopodobnie polował tu na żubry. Odtąd Puszcza, kryjąca mnóstwo dzikiego zwierza, stała się ulubionym terenem łowów królów polskich

• DĄB WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO

Rozpoczął tradycje łowów królewskich Puszczy polowaniem w roku 1409 (przed bitwą grunwaldzką). Miał tu swój dwór myśliwski. W 1426 r. schronił się do Puszczy przed zarazą.

• DĄB KAZIMIERZ JAGIELLOŃCZYK

Przybywa z Krakowa do Puszczy Białowieskiej kilkakrotnie, aby polować na żubry, tury i łosie. Przed ślubem z Elżbietą w 1454 r. polował tu, aby przygotować zapasy dziczyzny i godnie przyjąć narzeczona.

• DĄB BONA SFORZA

Żonie Zygmunta Starego – królowej bonie – poświecił Mikołaj Hussowski „Pieśń o żubrze, jego dzikości i polowaniu na niego” (1423). Jest to wierszowy opis łowów na tych terenach.

• DĄB ZYGMUNT STARY

Pobudował w tym miejscu dwór myśliwski z białą wieżą i otoczył go parkiem. Zamek nie przetrwał, dęby pozostały. Kroniki piszą: „Król Zygmunt Stary prawo leśne stanowił, jako śmiercią będzie karany, któ by zwierza w Puszczy królewskiej ubił…”

• DĄB ALEKSANDER JAGIELLOŃCZYK

Ulubioną rozrywką tego króla (1501-1506) było myślistwo. Polował w Puszczy Białowieskiej na żubry ze swoją żoną Heleną.

• DĄB HELENA

Żona Aleksandra Jagiellończyka – królowa Helena – polował tu na pocz. XVI w. Kroniki piszą o niej: „ Pani ta krwi gorącej była tak niepohamowaną w animuszu łowieckim, że tylko co najwytrwalsi mogli w tych zapasach dotrzymać jej placu”.

• DĄB ZYGMUNT AUGUST

„Knieje, do was ostatni przyjrzał na łowy
Ostatni król, co nosił kołpak Witoldowi,
Ostatni z Jagiellonów wojownik szczęśliwy
I ostatni na Litwie monarcha myśliwy”
(A. Mickiewicz – wspominając Zygmunta Augusta
w „Panu Tadeuszu”)

• DĄB WŁADYSŁAW IV

Wybudował zamek myśliwski w Białowieży. Wydana przez niego w 1641 roku Ordynacja Puszcz Królewskich wprowadziła ich ścisłą ochronę, a do Puszczy Białowieskiej wjazd był dopuszczalny tylko na podstawie pisemnego pozwolenia króla.

• DĄB JAN KAZIMIERZ

Król ten wznawia po przerwie tradycje łowów królewskich Białowieży. W latach 1650 i 1657 przyjeżdża do Puszczy na polowania. Wojny ze Szwecją znów przerywają łowy króla.

• DĄB STEFAN BATORY

Polował w Puszczy białowieskiej w r.1579 po wzięciu Płocka i w r.1581 przed pochodem na Psków. Zbudował tu dwór myśliwski z tradycyjną białą więżą. Założył w Puszczy pierwszy zwierzyniec.

• DĄB AUGUST II SAS

Wznawia w początkach XVIII w. tradycję świetnych łowów królewskich. Słynął z wielkiej siły. Kroniki piszą o nim: Kłuł nożem dziki, oplątane siecią, a żubry w dołach włócznią przebijał”.

• DĄB AUGUST III SAS

Król ten organizował łowy w Puszczy ze szczególnym przepychem. Najsłynniejsze swoje polowanie z 1752 r. , w którym ubito 42 żubry, upamiętnił obelisk w Białowieży. Założył zwierzyniec zwany Augustowskim Sadem.

• DĄB MARIA JÓZEFA

Królowa Maria Józefa – żona Augusta III Sasa – uczestniczyła w polowaniu w Puszczy Białowieskiej 27 września 1752 r., w czasie którego , siedząc w altanie dla pary królewskiej, własnoręcznie ubiła 20 żubrów.

• DĄB STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI

Ostatni król Polski dla potrzymania tradycji urządził pełne przepychu polowanie w lipcu 1794 r. Po sejmie rozbiorowym w Grodnie szukał ukojenia w Puszczy. Za jego panowania następuje ostateczne rozdarcie Polski przez zaborców.

• DĄB BARBARA

Wiadomo, że Barbara Radziwiłłówna uczestniczyła w 1546 r. wraz z Zygmuntem Augustem w wielkich łowach przez 223 dni trwających. Łowy te odbyły się miedzy innymi także w Puszczy Białowieskiej

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich - historia warta odkrycia"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty

    This will close in 0 seconds