Stacja Białowieża Pałac – powiew historii w Puszczy Białowieskiej

Ponad 120 lat. Tyle właśnie liczy sobie stacja Białowieża Pałac, która pojawiła się w tejże miejscowości już w 1897 roku. Cel jej istnienia był dość nietypowy, ponieważ służyła ona głównie carskiej rodzinie. To właśnie dzięki temu połączeniu Car wraz z bliskimi przyjeżdżał do prastarej puszczy na polowania oraz w innych celach wypoczynkowych. Każda z takich wizyt była dla okolicznych mieszkańców sporym wydarzeniem, do którego szykowano się na wiele tygodni przed przyjazdem władcy. Stacja kolejowa w Białowieży była punktem przyjęcia oraz przywitania Cara, wobec tego starano się nadać jej wyjątkowy charakter.

 

Stacja kolejowa Białowieża – zachwyca również dzisiaj

W późniejszych latach stacja Białowieża Pałac została przemianowana na stację wyłącznie osobową. Podczas przestoju między wojnami korzystał z niej chętnie prezydent Ignacy Mościcki. Podobnie jak Car sprowadzał się on do Puszczy na polowania. Podczas drugiej wojny światowej oryginalna konstrukcja z drewna, która była podstawą stacji kolejowej w Białowieży, została zniszczona. Stację odbudowano w latach 70 XX wieku, jednak wraz z czasem, z powodu braku odpowiedniej konserwacji oraz opieki, obiekt marniał i niszczał. Na szczęście stosunkowo niedawno, bo w latach 2014-2015, zdecydowano się na odbudowę stacji Białowieża Pałac, dzięki czemu możemy cieszyć się jego pięknem do dzisiaj. Styl obiektu nawiązuje do jego wersji z XIX wieku.

 

stacja kolejowa Białowieża

 

Obecnie wokół stacji kolejowej Białowieża roztacza się piękny, zadbany ogród, znajdziemy tam również plac zabaw oraz ścieżkę dydaktyczną. Oprócz tego możemy podziwiać także Aleję Gwiazd Puszczy Białowieskiej, której głównymi bohaterami są oczywiście zwierzęta. Pomalowana na biało drewniana konstrukcja stacji pełna jest zdobień i rzeźbień. Żaden fotograf nie będzie się tu nudził! Jeżeli dodamy do jej urody wszechobecną przyrodę oraz klimat carskiego budownictwa odkryjemy, że stacja Białowieża Pałac to naprawdę ciekawe miejsce do odwiedzenia.

 

 

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Stacja Białowieża Pałac - powiew historii w Puszczy Białowieskiej"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty