Rykowisko jeleni w Puszczy Białowieskiej

Nadeszła jesień, a wraz z nią jeden z najbardziej niezwykłych i ciekawych momentów w życiu Puszczy Białowieskiej. Rykowisko jeleni, bo o nim mowa, zaczyna się w okolicach połowy września i trwa przez około miesiąc. To właśnie w ciągu tych czterech tygodni samce będą manifestować swoją obecność i chęć założenia rodziny poprzez hałasowanie, stukanie wieńcami (rogami) o konary drzew, czy wreszcie majestatycznym, głębokim ryczeniem. Całe to piękne przedstawienie zaczyna się w ostatnich chwilach przed zachodem słońca…

Jelenie na rykowisku – miłosne odgłosy wśród Puszczy Białowieskiej

Jelenie, jako duże i silne zwierzęta, potrafią wydać z siebie naprawdę donośny ryk, który niesie się basem w obszarze wielu kilometrów. Będąc w Puszczy Białowieskiej w okresie rykowiska jeleni właściwie nie sposób nie usłyszeć nawołujących swoje przyszłe partnerki samców. Nawoływania te dzielą się zaś na kilka rodzajów i pozwalają nam zidentyfikować zwierzę, które je wydaje. Może to być podrostek, który dopiero co osiągnął dojrzałość, dorosły byk, czy członek stada broniący swojego terytorium. Z rzadka dochodzi nawet do bezpośrednich walk, jednak najczęściej okazuje się, że zwierzęta potrafią wyczuć silniejszego samca już po samym głosie. Z jeleniami podczas rykowiska trudno się nudzić, a to jeszcze nie koniec!

 

jelenie na rykowisku

 

Jeleń, który włada stadem łań (tak zwaną chmarą), ma naprawdę trudne zadanie. Puszcza Białowieska jest pełna pretendentów, którzy chętnie zajęliby jego miejsce. Jeżeli w polu widzenia pojawi się rywal, byk zacznie prezentować swoją gotowość do walki i nie spuści oka z intruza. Jeżeli ten pomimo manifestacji siły swojego przeciwnika postanowi zawalczyć o chmarę, dochodzi do starcia. Zmagania jeleni podczas rykowiska mogą być naprawdę zawzięte, a same zwierzęta poprzez ciągłą czujność i gotowość do walki tracą nawet do 1/4 masy swojego ciała.

 

 

budowa ciała jelenia

 

Czas na kilka ciekawostek dotyczących samych jeleni. Jelenie występujące w Polsce należą do gatunku jelenia europejskiego, znanego także jako jeleń skandynawski. Te z kolei dzielą się na kilka odmian. Największy z nich, to jeleń bieszczadzki oraz nieco mniejsze jelenie wielkopolskie i pomorskie. Gatunek występuje właściwie na obszarze całego kraju, we wszystkich dużych obszarach leśnych. Jelenie chętnie wybierają nizinne i górskie lasy z przewagą drzew liściastych.

• jelenie mierzą od 175 do 265 cm długości

• ich wysokość może osiągnąć nawet 140 cm

• osiągają masę do 210 kilogramów

• żyją około 15 lat, przy czym zdolność do rozmnażania się osiągają już po 2 latach

• ciąża trwa około 230 dni, a liczba młodych w miocie to najczęściej jedno zwierzę

 

Podsłuchiwanie jeleni to doskonała zabawa!

Przyjrzyjmy się pięknu, jakie drzemie w rykowisku jeleni w Puszczy Białowieskiej. Trudno o bliższy kontakt z naturą – odgłosy zwierząt są bardzo wyraźne, czasami uda się nam nawet zlokalizować źródło dźwięku i dostrzec sylwetkę byka wśród mgieł i traw. Pchane zewem natury byki są doprawdy majestatyczne i piękne. Początek jesieni to doskonały czas na odwiedzenie prastarego lasu, możemy przeżyć tu chwile, które na pewno zapadną nam w pamięć. A kiedy akurat nie nasłuchujemy jeleni, możemy przecież zawsze wybrać się na grzyby!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Rykowisko jeleni w Puszczy Białowieskiej"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty