Rezerwat Pokazowy Żubrów w Puszczy Białowieskiej

Wybrać się do Puszczy Białowieskiej i nie zobaczyć żubra, to tak, jakby pojechać nad morze i nie odwiedzić plaży, albo wyjechać w góry i nie wspiąć się na najpopularniejszy w okolicy szczyt. Po prostu trzeba to zrobić! Na szczęście, aby poznać oraz obejrzeć króla prastarych lasów, nie musimy wybierać się na wielogodzinne przełajowe wycieczki po puszczańskiej gęstwinie. Wystarczy zajrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów! Stosunkowo niedawno obiekt przeszedł remont, dzięki czemu stał się nowoczesnym i dobrze rozplanowanym obiektem. To właśnie tam się dzisiaj wybierzemy. Zostań z nami i poznaj miejsce, w którym swoje walory prezentują najróżniejsi mieszkańcy Białowieskiego Parku Narodowego. Naprawdę warto!

 

park pokazowy żubrów białowieża

Szerokie alejki, zadaszone ławki oraz nowoczesna infrastruktura – dzięki nim zwiedzanie jest szybkie i wygodne.

 

Wchodzimy do Parku!

Należy zacząć od tego, że Park Pokazowy Żubrów jest przygotowany na przyjęcie naprawdę dużej liczby gości i turystów z całego świata. Bez problemu znajdziemy miejsce na dużym parkingu ulokowanym tuż przy obiekcie. Drewniano – kamienna infrastruktura nadaje Parkowi swojski, wiejski, ale i nowoczesny charakter. Na placu między parkingiem a wejściem często rozstawiają się lokalni producenci miodu, nalewek, drewnianych zabawek oraz najróżniejszych drobiazgów. Jeżeli marzy Ci się pamiątka z Białowieży, na przykład wielki pluszowy żubr, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie! Dla właścicieli psów przygotowano specjalne kojce, w których możemy bezpiecznie pozostawić naszego czworonoga na czas zwiedzania (dbając o komfort zwierząt mieszkających w Parku, zakazano wprowadzania na jego teren psów). Jak widać, od roku założenia, a więc od 1936 roku Park przeszedł ogromną metamorfozę!

Jeżeli lubisz długie spacery, to możesz dotrzeć do Parku Pokazowego Żubrów innym sposobem, niż autem. Wystarczy, że podążysz kładką „Żebra Żubra”, która sama w sobie jest wspaniałą atrakcją. Możesz przeczytać o niej więcej tutaj ». Wróćmy jednak do tematu. Czas ustawić się w krótką kolejkę do kasy biletowej. W czerwcu 2020 roku jeden bilet normalny kosztował 10 zł. Ta raczej symboliczna opłata pozwala na dalszą rozbudowę obiektu oraz zadbanie o komfort zwierząt. Przechodzimy przez bramkę i… ruszamy! Przed nami trasa o długości ponad jednego kilometra.

 

Łanie pokazowy Park Żubrów

Łanie doskonale czują się na swoim ogromnym wybiegu.

 

Wilk, Żubr, Żubroń i wiele więcej!

Zaczynamy od wilka! Jego wybieg jest wręcz ogromny. W końcu wilk jest zwierzęciem, które lubi otwartą, dużą przestrzeń. Podczas ostatniej wycieczki nie udało się nam go zobaczyć, zapewne chował się gdzieś przed upalnym słońcem. Niemniej wszędzie pozostawiał ślady po swojej obecności! Najbardziej podobały się nam wykopane wilczymi łapami jamy. Tablica informacyjna umieszczona przed wybiegiem informuje nas o charakterystyce, wyglądzie, rozmiarach oraz zwyczajach tego drapieżcy. Obok klatki podbudowano długi, zadaszony taras, który pozwala oglądać wybieg z wysokości 2-3 metrów. To doskonałe miejsce dla fotografów.

Taras widokowy przy wilczym wybiegu nie jest jedyny. Podobne tarasy znajdują się w najbardziej kluczowych miejscach obiektu. Warto wspomnieć, że nawet podczas wakacji Park Pokazowy Żubrów nie jest zatłoczony. Alejki są naprawdę szerokie, bez trudu znajdziemy ławeczkę, czy kosz na śmieci. Pełno tu też tablic informacyjnych dla ciekawskich zwiedzających. Ba! W Parku można wynająć nawet rykszę! … Wracając do zwierząt.

Po wilku trafiliśmy do zagrody żubronia, według nas największej ciekawostki (nie mylić z największą trakcją!) Parku. Żubroń to nic innego, jak połączenie żubra z bydłem domowym. Zwierzę jest po prostu OGROMNE! Jak ogromne? Wystarczy powiedzieć, że samiec żubra waży średnio 700 kilogramów, a żubroń może ważyć nawet… 1200 kilogramów! Ich głównymi cechami są bardzo duża siła, szybkie przybieranie na masie podczas okresu dojrzewania oraz wysoka odporność na choroby i złe warunki klimatyczne. Niestety żubroń najczęściej nie może mieć potomstwa, stąd jest raczej rzadkością.

 

żubroń Park pokazowy żubrów w białowieży

Potężny żubroń szukający ochłody w piaskowej kąpieli.

 

Największa atrakcja obiektu to oczywiście żubry

Od żubronia niedaleka droga do żubra! Park Pokazowy Żubrów, jak wskazuje na to sama nazwa, jest z nich niezwykle dumny. Pokaźne stadko samców, samic i młodych okazów leniwie ociera się o drzewa, leżakuje w cieniu lub smakuje trawę porastającą wybieg. Warto wspomnieć, że wybiegi porastają rośliny, które występują w środowisku naturalnym tych zwierząt. Żubry cieszą się dużą przestrzenią i wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Je również możemy obejrzeć z alejki lub z dużego tarasu widokowego. Zwierzęta przyzwyczaiły się już do obecności ludzi i wydają się ich nie zauważać. Są spokojne i dumne. Kolejna gratka dla fotografów!

Innymi spokojnymi, pięknymi zwierzętami w Parku Pokazowym Żubrów są łosie. Najchętniej spędzają czas przy swojej szopie, która daje im przyjemny cień. Na ich zagrodzie znajdziemy bajorko, w którym lubią się taplać. Wielu z nas może zdziwić, jak wysokie są to zwierzęta. Stojący łoś może mierzyć nawet ponad 2,1 metra! Sąsiadami łosi są dziki. Te dopiero to mają dobrze!

 

Żubr w parku pokazowym zwierząt w Białowieży

Główna atrakcja parku – majestatyczny Żubr.

 

Jakie jeszcze zwierzęta mieszkają w Parku Pokazowym?

Zagroda dzików jest bardzo długa. Szukaliśmy ich przez dwie minuty i już myśleliśmy, że gdzieś zniknęły. Okazało się jednak, ze zgromadziły się na samym końcu swojego terenu, w chłodnym błotku. Ich błogie miny mówią same za siebie! Stłoczone stadko dzików, drzemie stłoczone pośród błota i czystego puszczańskiego powietrza. Bajka! Należy pamiętać, że mimo miłej aparycji, dzik jest dużym zwierzęciem, które może mierzyć 2 metry długości i ponad 1 metr wysokości. Ich waga dochodzi o 320 kilogramów! Co ciekawe te zwierzęta mogą żyć nawet 30 lat.

Oprócz wilków, żubroni, żubrów, łosi i dzików w Parku Pokazowym Żubrów znajdziemy także żbika. Co to takiego? Na pierwszy rzut oka żbik wygląda jak… kot. Duży, szary kot. Podczas naszej wizyty rozpłaszczył się na jednym z pieńków w swojej klatce. Pozory mogą jednak mylić. Żbik jest doskonałym myśliwym. Koty te żywią się małymi ssakami, gryzoniami, ptakami, rybami, żabami, małymi sarnami, jelonkami i jagniętami, a czasem nawet polują na owady. Ich masa może sięgać 10 kilogramów, a długość ciała nawet do 1 metra.

 

Park pokazowy zwierząt Białowieża

Wejście do Parku.

 

Czas na najpopularniejszych i najczęściej spotykanych mieszkańców Puszczy. Jelenie i łanie cieszą oko zwiedzających swoją urodą i smukłą linią. Jest ich w parku całkiem sporo. Rogacze uwielbiają skakać, ganiać się po wybiegu, przeżuwać trawę oraz zaglądać za ogrodzenie, przypatrując się turystom. Choć każdy z nas z pewnością widział kiedyś jelenia lub sarnę, fajnie jest móc zobaczyć je z bliska, w warunkach przypominających te naturalne. W innej części parku znajdziemy „pobratymców” rodziny jelenia, czyli sarenki i koziołki, które w bardzo dużym uproszczeniu są ich miniaturkami. Sarenki i koziołki bardzo podobają się dzieciom!

Przepiękne koniki!

Ostatnią atrakcją obiektu jest zwierzę, które nie występuje już w Puszczy. Do końca XVII wieku występowało powszechnie na wschodnich terenach naszego kraju, a w okolicach Białowieży przetrwało aż do 1780 roku. Obecnie może być oglądane w Pokazowym Parku Żubrów. Chodzi oczywiście o Koniki Polskie typu tarpan. Są to stosunkowo niewielkie, radosne i skoczne zwierzęta, których wysokość osiąga do 140 centymetrów przy wadze 300 – 400 kilogramów. Ich jasnobrązowe, myszate umaszczenie jest po prostu fantastyczne, koniki zachwycają sympatycznymi pyskami i ogólną urodą.

 

Koniki polskie w parku pokazowym żubrów

Koniki skubiące zieloną trawę.

Jak widać, w Parku Pokazowym Zwierząt nie brakuje atrakcji. Zwiedzanie może zająć nam ponad godzinę! Pamiętajmy o tym, by uszanować komfort zwierząt. Zakazuje się wołania, karmienia, dotykania i straszenia okazów. O ile przyzwyczaiły się one od ludzi, o tyle wciąż są dzikimi zwierzętami żyjącymi w warunkach zbliżonych do naturalnych. Warto docenić starania Parku, który zapewnia im swobodę, dużą przestrzeń, odpowiednią dietę oraz opiekę. Dzięki wycieczce do tego obiektu poznasz wszystkich najważniejszych mieszkańców Puszczy za jednym zamachem! Trudno o lepsze miejsce dla osób, których fascynuje życie lasu oraz dzikich zwierząt. Naprawdę warto!!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Rezerwat Pokazowy Żubrów w Puszczy Białowieskiej"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty