server kamboja

slot bet 100

mahjong slot

depo 25 bonus 25 to 5x

slot bonus 100

slot deposit qris

wild bounty showdown

joker123

slot jili

slot server jepang

olympus slot

wild bandito

slot deposit 10 ribu

microgaming

starlight princess

slot server hongkong

spaceman

nolimit city slot

slot thailand

pragmatic play

Punkt obserwacyjny Orlika Krzykliwego w Puszczy Białowieskiej

Po drodze z Hajnówki do Białowieży znajduje się bardzo ciekawe miejsce, do którego warto wpaść podczas odkrywania sekretów Puszczy Białowieskiej. Mowa oczywiście o tytułowej wieży widokowej, a raczej o punkcie obserwacyjnym Orlika Krzykliwego. Dlaczego ten ptak „zasłużył” na własną wieżę? Jak dojechać do tej konstrukcji? I co właściwie możemy z niej oglądać? O tym piszemy poniżej!

 

punkt obserwacji orlika Puszcza Białowieska

 

Krótka charakterystyka Orlika Krzykliwego

Wieża o wysokości kilkunastu metrów daje nam ogrom możliwości. Wokół niej rozciągają się przepastne, zielone łąki. Wzdłuż rzeki Narewka występują pełne życia tereny podmokłe. To właśnie w takich okolicznościach przyrody lubuje się Orlik Krzykliwy. Jego strategią jest wzniesienie się hen wysoko nad otwarty teren (głównie przy pomocy prądów ciepłego powietrza), a następnie gwałtowne opadnięcie na swoją ofiarę. Co ciekawe Orliki mogą wznieść się na wysokość 100, a nawet 200 metrów! Dzięki doskonałemu wzrokowi ptak wypatruje swoich ofiar. Orlik szybuje leniwie, czekając na okazję. Kiedy już odszuka swój przyszły posiłek, składa skrzydła w nadgarstkach i pikuje w dół! Tuż przy ziemi wyrzuca skrzydła do tyłu i wyciąga szpony, chwytając ofiarę.

Długość ciała Orlika Krzykliwego sięga od 60 do 66 cm, rozpiętość skrzydeł około 175 cm, a jego waga wynosi lekko ponad 1,5 kilograma.

 

orliki krzykliwe puszcza białowieska punkt widokowy

 

Wieża widokowa Orlika Krzykliwego

Kiedy już wiemy, na co patrzymy, przydałaby się nam garść informacji o samej wieży. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, znajduje się ona tuż przed Białowieżą (od strony zachodniej). Przed punktem widokowym przygotowano parking oraz krótką kładkę prowadzącą do konstrukcji. Tuż przy niej znajduje się także tablica informacyjna.

Kiedy wdrapiemy się na górę, naszym oczom ukaże się nie lada widok! Ogromne łąki, bieg rzeki Narewka, zielone lasy szumiące daleko, daleko w tle. Nawet jeżeli nie uda się nam wypatrzeć Orlika Krzykliwego, to wciąż jest to miejsce warte odwiedzenia. Puszcza Białowieska jest raczej gęsto porośnięta i brak w niej otwartych przestrzeni, widok z punktu obserwacyjnego Orlika Krzykliwego z pewnością będzie miłą odmianą.

 

 

Wstęp na wieżę jest oczywiście całkowicie darmowy i dostępny dla wszystkich zwiedzających. Z pewnością spodoba się ona wszystkim ornitologom i miłośnikom obserwowania przyrody. Oprócz tego to doskonałe miejsce na krótką sesję zdjęciową. Należy pamiętać, aby podczas zwiedzania zachować ciszę, ponieważ Orlik Krzykliwy jest w Polsce gatunkiem zagrożonym. Nie zakłócajmy wobec tego jego spokoju, aby mógł szybować, nie martwiąc się o naszą obecność.
 

 

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Punkt obserwacyjny Orlika Krzykliwego w Puszczy Białowieskiej"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty

    This will close in 0 seconds