Trudno o lepszy kierunek na krótki turystyczny wypad, niż park pałacowy w Białowieży. Miejsce to niezmiennie od lat cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających oraz tych, którzy chcą poznać tak nam bliski, choć wciąż egzotyczny charakter carskiej infrastruktury. Podczas spaceru po rozległym parku w Białowieży czeka nas przechadzka krętymi alejkami wśród czystego powietrza i zieleni, przyjdzie nam także poznać kilka historycznych atrakcji tej miejscowości, a na spragnionych zupełnie nowej dawki wiedzy czekają nowoczesne muzeum, mini-wystawy edukacyjne oraz wieża widokowa. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Dowiedzmy się czegoś więcej o parku carskim w Białowieży!
Pomniki przyrody oraz te stworzone ludzką ręką – czyli co warto zobaczyć w parku w Białowieży
Wejście do parku pałacowego w Białowieży stanowią dwie bramy – wschodnia oraz południowa. Ta pierwsza usadowiła się przy pięknym, ceglanym urzędzie pocztowym, druga zaś prowadzi nas przez kładkę, a następnie szeroką groblę otoczoną wodami rozległego stawu. To właśnie na tej grobli czeka na nas pierwszy ciekawy zabytek, a mianowicie obelisk upamiętniający polowanie króla Augusta III z 1753 roku. Kierując się w głąb parku carskiego w Białowieży, trafimy na plac zabaw oraz specjalne figury żubra, na które mogą wspinać się nasze pociechy. Tuż obok zamontowano wystawy edukacyjne, z których dowiemy się widoku których drzew i krzewów możemy spodziewać się w okolicy.
Chwilę później na naszej drodze stanie jedna z najważniejszych atrakcji parku pałacowego w Białowieży. Dworek Gubernatora Grodzieńskiego z 1845 roku. Zachwyci nas on swoim rosyjsko – szwajcarskim stylem. Białe ościeżnice i dodatki doskonale komponują się z jasnoniebieską deską pokrywającą ściany. Kiedy okrążymy wspaniały dworek ,w oczy rzuci się nam na pewno strzelista brama wykonana z czerwonej cegły. Z tablic informacyjnych wyczytamy, że jest to pozostałość po pałacu carskim. Wspomniana brama pałacowa spełniała na przestrzeni lat najróżniejsze funckje – od warowni i zbrojowni, poprzez punkt kontroli przepływu opału do pałacu, na minigalerii sztuki kończąc. Na koniec wycieczki po parku w Białowieży czeka nas widok majestatycznego budynku muzeum przyrodniczego. Tuż przed nim możemy podziwiać olbrzymie, zielone połacie terenu oraz ścieżkę z tabliczkami opisującymi towarzyszące jej drzewa.
Czas na garść konkretnych informacji
Przyszedł czas na kilka ciekawych faktów na temat parku carskiego w Białowieży. Jego powierzchnia liczy sobie około 50 hektarów. Niegdyś w jego miejscu znajdował się park królewski, a w obecną formę przybrał on w 1890 roku. Park powstał w myśl stylu ogrodu angielskiego z dodatkiem rozległych, przestronnych terenów (są to cechy typowe dla parku krajobrazowego). W 2000 roku ustalono, że występuje w nim aż 110 gatunków drzew i krzewów, w 2004 roku liczba ta wzrosła do 124 gatunków. Dąb o najszerszym pniu w parku w Białowieży mierzy 610 centymetrów. Kiedy skończymy już podziwianie tego niezwykłego miejsca możemy udać się na lody i obiad! Po wyjściu z parku bramą południową czekać będą na nas liczne stanowiska z pamiątkami, restauracje oraz punkty ze słodkościami.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Park pałacowy w Białowieży - idealne miejsce na weekendowy wypad"