Łowienie ryb nad Zalewem Siemianówka – garść przydatnych informacji

Zalew Siemianówka. Nie ma chyba w Polsce wędkarza, który nie słyszałby o tym zbiorniku wodnym. Położony na północnym – wschodzie naszego kraju zalew od 1990 r. pozwala podejmować wędkarskie wyzwania miłośnikom tego pięknego sposobu spędzania wolnego czasu. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez miłośników wędkarstwa z całego kraju, a nawet Europy. Być może tajemnica Siemianówki leży w jej licznych dzikich plażach i pomostach będących doskonałym miejscem do przetestowania swoich umiejętności, być może chodzi o absolutnie wyjątkowe widoki i bujną przyrodę, a może o rozległe trzcinowiska, które możemy wymijać i okrążać łodzią? Aby się o tym przekonać, trzeba ją po prostu odwiedzić. Łowienie ryb w tym miejscu to prawdziwa frajda!

 

Łowienie ryb nad Zalewem Siemianówka – czego możemy się spodziewać?

Nie ma co ukrywać, że dla wędkarzy nie jest to zbiornik łatwy. Tereny zalane w czasie jego budowy były raczej płaskie, w związku z czym konfiguracja dna nie jest różnorodna, co nieco utrudnia lokalizację bankowych miejsc występowania ryb. Po prostu na Siemianówce trzeba łowić, rozpoznawać ten zbiornik, podpatrywać innych wędkarzy. Jeżeli chodzi o ryby drapieżne, to ich łowienie bez środka pływającego nie ma raczej racji bytu. Ale jak już wypłynie się na połów, to może on być naprawdę satysfakcjonujący, chociaż oczywiście czasami wraca się o kiju. Dominującymi drapieżnikami są szczupak, sandacz i sum. Obecnie możliwe jest łowienie na trolling, dopuszczone od 1 czerwca do 31 grudnia, z ograniczeniem wskazanym na mapie poniżej.

łowienie ryb zalew siemianówka

 

Osobiście preferuję tę metodę, ponieważ pozwala na spenetrowanie większej powierzchni zbiornika i zwiększa szanse na złowienie drapieżnika. Oczywiście jak trolling, to i wobler. Nie ma tego jednego niezawodnego, po prostu trzeba próbować. Po wielu testach, w moim przypadku najlepiej sprawdza się wobler 7 cm, płoć, karaś, okoń, o głębokości schodzenia do 1,5 m. Pracuje agresywnie i nie ma wielu zaczepów, szczególnie przy niższym stanie wody.

 

Garść porad dla wędkarzy

Łowiąc z ręki, najchętniej korzystam z wahadłówki Alga nr 2 oraz ripperów 7-9 cm we wszelkich dostępnych kolorach. A gdzie najlepiej łowić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na zalewie widać wędkarzy pływających i łowiących praktycznie wszędzie. Zapewne każdy ma swoje ulubione miejsca. Ja trollingując pływam najchętniej na odcinku od plaży w Starym Dworze do nasypu kolejowego i dalej wzdłuż linii wyznaczonej przez boje do brzegu przy wsi Budy. Należy zaznaczyć, że spławikowe łowienie ryb nad Zalewem Siemianówka ma szerokie grono zagorzałych fanów. Łowiących w ten sposób bez trudu odnajdziemy na plażach oraz pomostach.

 

ryby zalew siemianówka

Bardzo popularnym sposobem na wędkowanie jest tu trolling oraz rzucanie z łodzi.

 

Czasami wybieram się na mniejszą część zalewu za nasypem kolejowym, gdzie łowię z ręki. Ciekawa jest też część między Budami a wyspą (na wschód od napisu na mapie „zbiornik zaporowy Siemianówka”), również wyłączona z trollingu. Moim zdaniem najlepszym okresem na łowienie drapieżników na Zalewie Siemianówka jest jesień, a szczególnie późna. Ostatnimi laty zima nadchodzi późno i łowić z łodzi można nawet do końca grudnia. W tym czasie można naprawdę połowić, tym bardziej że trafiają się okazy. Lubię łowić z łodzi na Siemianówce.

Nawet gdy nie mam wędkarskich sukcesów, samo przebywanie na tym dużym zbiorniku daje mnóstwo wrażeń. Kiedy pływa się blisko brzegu albo w zatoczkach między trzcinami we wschodniej części zalewu, można obserwować różne gatunki ptaków wodnych. Nie jestem ornitologiem, ale potrafię rozpoznać takie gatunki, jak czapla siwa i biała, żuraw, perkoz, czajka, rybitwa, rybołów, gęś gęgawa, kaczka krzyżówka i oczywiście łabędź niemy.

 

Ryby Zalewu Siemianówka – na jakie gatunki możesz liczyć?

Tak duży zbiornik jak Zalew Siemianówka po prostu musi obfitować w najróżniejsze gatunki ryb. Co możemy złowić w wodach jeziora Siemianowskiego? Wśród występujących tu okazów nie brakuje takich okazów jak okoń, szczupak, sum, węgorz, karp, karaś, wzdręga, ukleja, jaź, lin. Oczywiście wędkarze liczą zazwyczaj na duże okazy, a za prawdziwe trofea uważa się tutaj następujące gatunki:

 

Szczupak

szczupak zalew siemianówka

Szczupaki to gatunek uwielbiany przez wędkarzy. Wyłowienie tej silnej, walecznej ryby to prawdziwe wyzwanie. Szczupak osiąga rozmiary nawet do 1,5 metra, a jego waga może wynosić do 10 kilogramów.

 

Karp

karp zalew siemianówka

Karp został sprowadzony do Polski w okolicach XII wieku. Jest uznawany za sprytną i waleczną rybę. Karp żywi się owadami, mięczakami, glonami oraz innymi organizmami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

 

Sum

sum zalew siemianówka

Największa ryba Zalewu Siemianówka. Rekordowe sumy złowione w naszym kraju ważą ponad 100 kilogramów i mierzą ponad 250 centymetrów długości. Być może w wodach Siemianówki pływa podobny gigant?

 

Węgorz

węgorz zalew siemianówka

Węgorz lubi gęsto porośnięte, ciepłe, muliste zakamarki. Większość życia spędza przy dnie, a w okresie zimowym zakopuje się we wspomnianym mule. Największy węgorz złowiony w Polsce ważył niemalże 6,5 kilograma!

AKTUALIZACJA

W 2020 w Zalewie Siemianówka pojawił się Sandacz, który szybko zdominował inne drapieżne gatunki. To właśnie Sandacz jest teraz gatunkiem, który najczęściej pojawia się na haczykach wędkarzy próbujących swoich sił na Zalewie. Jest to smukły, silnie uzębiony, drapieżnik o szarej barwie, zdobiony dodatkowo około dziesięcioma srebrno-zielonymi smugami na grzbiecie. Długość ciała ryby sięga 130 cm długości, a waga nawet 15 kg.

 

sandacz zalew siemianówka

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Łowienie ryb nad Zalewem Siemianówka - garść przydatnych informacji"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty