server kamboja

slot bet 100

mahjong slot

depo 25 bonus 25 to 5x

slot bonus 100

slot deposit qris

wild bounty showdown

joker123

slot jili

slot server jepang

olympus slot

wild bandito

slot deposit 10 ribu

microgaming

starlight princess

slot server hongkong

spaceman

nolimit city slot

slot thailand

pragmatic play

Kolejka wąskotorowa w Puszczy Białowieskiej

Ciuchcią przez prastary las? Czemu nie! Okazuje się, że przejażdżka koleją wąskotorową przez gęstwiny Puszczy Białowieskiej to wspaniała zabawa. Zacznijmy jednak od początku, czyli od najważniejszych informacji. Poniżej powiemy sobie jak dostać się na stację kolejki, jak wygląda trasa, co czeka nas na jej końcu oraz omówimy szczegóły związane z biletami i przepisami. Gotowi? Za chwilę odjazd!

 

kolejka wąskotorowa Puszcza

Koleją przez Puszczę – gdzie zaczyna się nasza przygoda?

Oczywiście w Hajnówce! Jest to największe miasto w okolicy Puszczy Białowieskiej i leży właściwie u jej wrót. Jeżeli chcesz zrobić zakupy na wycieczkę (koniecznie weź ze sobą wodę!) to Hajnówka będzie do tego najlepszym miejscem. Znajdziemy tu wiele dobrze wyposażonych sklepów, a nawet restauracje, ale o tym może kiedy indziej. Stacja kolejki wąskotorowej znajduje się na zbiegu ulic Dzielnicowej i Kolejki Leśne. Można łatwo znaleźć ją w mapach Google.

Na miejscu znajdziemy duży parking oraz wszystko, co potrzebne przed wybraniem się w podróż, w tym oczywiście toalety i kasę biletową. Koniecznie zanotuj, że kasa nie prowadzi rezerwacji biletów i można zakupić je jedynie osobiście przy okienku. W okresie wakacyjnym kolejki do… kolejki ustawiają się już w okolicach godziny 6:00 rano! Do wagonów można zabrać ze sobą małe zwierzęta, a za ich bilet zapłacimy około 15 zł. Kiedy uda Ci się już zdobyć wejściówkę, poświęć chwilę, aby rozejrzeć się po stacji. Można tu podziwiać rzeźby zwierząt oraz stare, zabytkowe lokomotywy, które niegdyś napędzały kolej wąskotorową. Aby umilić podróżnym oczekiwanie na godzinę wyjazdu, na peronie pobudowano zadaszone ławeczki.

 

kolejka wąskotorowa białowieża

 

Koleją w nieznane! Ruszamy w trasę

Po pierwszych kilkuset metrach opuszczamy Hajnówkę i trafiamy wprost do Puszczy Białowieskiej. Od razu robi się nieco chłodniej i ciemniej, a powietrze dostające się do naszych płuc zyskuje absolutnie unikalny charakter. Przed nami rozciągają się bliźniacze szyny oraz ściana soczyście zielonego lasu. To właśnie on będzie nam towarzyszył przez większość trasy. Kolejka wąskotorowa mija przepiękne pomniki przyrody, kładki edukacyjne, tunele i przede wszystkim przepiękny drzewostan Puszczy. Na każdym metrze możemy podziwiać unikalną, tętniącą życiem przyrodę Białowieży. To po prostu trzeba zobaczyć! Dęby, brzozy, sosny, krzewy, dywany mchów czy wielkie wykroty – tego na pewno nie zabraknie. Dla urozmaicenia krajobrazu od czasu do czasu wjedziemy na przepastną łąkę lub miniemy pełne żab bajora.

A jak wygląda sama kolej? W końcu czeka nas ponad godzinna podróż (i to w jedną stronę)! Na kolej wąskotorową w Puszczy Białowieskiej składa się zestaw drewnianych wyposażonych w krzesełka i ławki wagoników oraz lokomotywa. Każdy wagonik ma okna, przez które możemy zerkać na las oraz małe tarasy widokowe na przedzie i końcu segmentu. Jeżeli chcesz poczuć wiatr we włosach, koniecznie się tam udaj! Kolej jedzie z prędkością od kilku do kilkunastu kilometrów na godzinę.

 

Niespodzianka na końcu trasy

Każda podróż kiedyś się kończy. Na szczęście wycieczka kolejką wąskotorową w Puszczy Białowieskiej ma swój koniec w przepięknym i absolutnie wyjątkowym miejscu, bo… nad jeziorem! Tak jest! W sercu prastarego lasu leży jezioro Topiło, które może poszczycić się piękną, błękitną wodą oraz porośniętymi trzciną brzegami. Przejeżdżamy przez mostek, pokonujemy ostatnie metry i trafiamy na drugą stację. Konduktor informuje nas, że mamy godzinę na spacery oraz zwiedzanie. Wokół stacji pobudowano liczne wiaty ze stołami i miejscami na grilla. Oprócz tego możemy przejść się linią brzegową jeziora, aby zrobić ciekawe zdjęcia lub nagrać film. Topiło nie jest być może wielkim zbiornikiem, ale zdecydowanie nie można mu odmówić uroku. Większość turystów podczas przystanku udaje się jednak do miejscowej karczmy.

 

topiło kolejka wąskotorowa

 

Karczmy, a raczej otwartej kuchni – baru. To właśnie tutaj możemy zamówić zimne napoje wprost z lodówki oraz gorące dania wprost z autentycznego pieca kaflowego! Miłośnicy dobrego piwa mogą zakupić tu okazy zza naszej wschodniej granicy. Wokół karczmy rozstawiono leżaki oraz zadaszone ławki, więc z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie miejsce. Godzinny postój dobiega powoli końca, więc konduktorzy zbierają podróżnych i zapraszają ich do kolejki. Powrót przebiega tą samą trasą.

 

Kolejka wąskotorowa w Puszczy to wspaniałą rodzinna atrakcja

Kolejka wąskotorowa biegnąca przez prastary las to jedna z największych atrakcji okolic Białowieży. Powinna znaleźć się w planie zwiedzania wszystkich, którzy chcą dokładnie poznać życie oraz naturalny wygląd Puszczy. Kolejka to miejsce przyjazne zwiedzającym w każdym wieku. Wagoniki są przestronne i wygodne, a cała podróż wraz z przystankiem, trwa około trzech godzin. Widoki są po prostu niesamowite, a jezioro Topiło to prawdziwy unikat. Zimne piwo z Litwy lub Białorusi oraz przekąska wprost z kaflowego pieca to radość sama w sobie. Czy mogę polecić tego typu wycieczkę jako sposób na spędzenie poranku lub popołudnia w Puszczy? Absolutnie tak! Kolejka wyjeżdża o godzinie 10:00 oraz 14:00 (stan na lato 2020), więc z pewnością uda Ci się ją dopasować do swoich planów.

 

jezioro topiło

 

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Kolejka wąskotorowa w Puszczy Białowieskiej"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty

    This will close in 0 seconds