Przechadzając się po Białowieży i słynnym parku pałacowym z pewnością nie zabraknie nam ciekawych miejsc do odwiedzenia. Obelisk upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa, rozległe stawy i przecinający je most, nowoczesne muzeum, wijące się wśród drzew alejki czy wiekowa brama pałacowa, to tylko niektóre z nich! Z pewnością nie umknie naszej uwadze także dworek Gubernatora Grodzieńskiego, który ulokował się w centrum parku. Stojąca na niewielkim pagórku konstrukcja może pochwalić się pięknym rosyjsko – szwajcarskim stylem architektonicznym. Prowadzą nas do niej wybrukowane grubym kamieniem uliczki – sprawdźmy, co znajdziemy na ich końcu!
Dworek w Białowieży – poznajmy jego historię
Obecnie dworek stanowi nie lada atrakcję i jest wręcz uwielbiany przez znawców architektury oraz fotografów. Jego wdzięczna, niebieska fasada oraz zdobione dachy są idealnym obiektem do uwiecznienia za pomocą aparatu. Można obejść go dookoła lub dreptać po niewielkim placyku tuż przed jego drzwiami. Budynek wygląda naprawdę majestatycznie, ale wciąż sielsko i przytulnie. Niestety, nie zawsze tak było.
Po zakończeniu budowy w 1845 roku dworek w Białowieży służył rządowi Gubernatora Grodzieńskiego jako punkt administracyjny. Przebywali tu najróżniejsi urzędnicy i osoby odpowiedzialne za kierowanie państwem. Do najbardziej znanych gości, którzy odwiedzili dworek, należą generał-gubernator Fiodor J. Mirkowicz, czy nawet sam Aleksander II.
Co ciekawe, dokładnie w tym miejscu stał wcześniej dwór wspomnianego wyżej Augusta III Sasa. Dworek Gubernatora Grodzieńskiego doczekał się w późniejszych latach modernizacji, podczas której dobudowano jedno skrzydło oraz piętro. Zmieniła się również fasada konstrukcji. Dodano elementy ozdobne, rzeźbienia i ciekawe dodatki. Dworek po uzyskaniu nowego oblicza przyjmował najznamienitszych gości, którzy odwiedzali Puszczę w celach wypoczynkowych oraz łowieckich. Aby upamiętnić te wydarzenia, w białowieskim dworku powstało muzeum, w którym można było oglądać między innymi księgę ze wpisami uczestników polowań oraz rozmaitych gości.
Dalsze dzieje dworku
W kolejnych latach, szczególnie podczas burzliwych czasów wojen światowych, przeznaczenie dworku Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży wielokrotnie ulegało zmianie. Czasami było im naprawdę daleko do pierwotnych funkcji tej niezwykłej budowli:
- w trakcie I wojny światowej znajdował się tu punkt medyczny
- następnie w dworku Gubernatora Grodzieńskiego powstało… kasyno! Tak jest, było to miejsce towarzyskich spotkań oficerów aż do czasów II wojny światowej
- w kolejnych latach w dworku mieściły się biuro turystyczne Sekcji Towarzystwa Urzędników Państwowych
- w latach 70′ budynek służył jako bardzo popularna restauracja
- po pożarze lokalnego przedszkola w 1980 dworek służył mu jako zastępstwo
- następnie po remoncie w 1996 roku w dworku w Białowieży, aż do dzisiaj, ma swoje miejsce Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN
Jak widać, dzieje dworku Gubernatora Grodzieńskiego były naprawdę burzliwe, ale wciąż bardzo ciekawe. Jest to niezbędny punkt na liście miejsc do zwiedzenia każdego turysty odwiedzającego Puszczę Białowieską. Koniecznie wpadnij w okolice dworku – jego historia jest po prostu czymś, co warto poznać. Oczywiście oprócz tego budynek jest bardzo, bardzo ładny! W pobliżu konstrukcji znajduje się muzeum oraz interaktywny plac zabaw dla dzieci.
1 Reply to "Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży - niebieska chata w centrum carskiego parku"
Korek81 13/05/2022 (07:00)
Dwór Augusta II Sasa i Augusta III Mocnego znajdował się nieco wyżej, Został zbudowany na trawniku przed wejściem do Muzeum – tam gdzie jest teraz kępa drzew. Pozdrawiam!