server kamboja

slot bet 100

mahjong slot

depo 25 bonus 25 to 5x

slot bonus 100

slot deposit qris

wild bounty showdown

joker123

slot jili

slot server jepang

olympus slot

wild bandito

microgaming

starlight princess

slot server hongkong

spaceman

nolimit city slot

slot thailand

pragmatic play

Chodzenie po lodzie zimą – kiedy można bezpiecznie wejść na lód?

Zimowy spacer po zamarzniętym jeziorze, stawie lub zalewie, takim jak Zalew Siemianówka, to prawdziwa przyjemność. Wiemy, bo sami nie raz wybieraliśmy się na takie wycieczki. Jednak w takich sytuacjach zawsze przyświecała nam niezmienna, złota zasada – BEZPIECZEŃSTWO. I to właśnie o bezpieczeństwie dzisiaj sobie porozmawiamy. Dowiedz się, czy chodzenie po lodzie zimą zawsze jest dobrym pomysłem oraz kiedy można bezpiecznie wejść na lód.

Zaznaczamy, że podane informacje nie są w żadnym wypadku wyznacznikiem bezpieczeństwa, każda sytuacja powinna być rozpatrzona indywidualnie, z zachowaniem zdrowego rozsądku, który podczas spacerów na lodzie jest absolutnie najważniejszą rzeczą.

 

Grubość lodu a bezpieczeństwo

lód zimą na wodziePrzejdźmy do rzeczy. Aby lód mógł utrzymać nasz ciężar, musi być odpowiednio gruby – to oczywiste. Jednak jak gruby powinien być lód, aby można było po nim chodzić? Poniższe zestawienie zostało zaprezentowane przez Straż Miejską w Warszawie:

Lód o grubości 5 cm – lód załamie się

Lód o grubości 7 cm – utrzyma ciężar psa

Lód o grubości 10 cm – utrzyma człowieka

Lód o grubości 15 cm – utrzyma skuter

Lód o grubości 30 cm – utrzyma samochód

Lód o grubości 40 cm – utrzyma ciężarówkę

UWAGA! – nie oznacza to w żadnym wypadku, że wjazd samochodem lub ciężarówką na lód jest bezpieczny, ba, w ogóle odradzamy tego typu pomysły.

 

Jak barwa lodu zdradza jego wytrzymałość?

Należy pamiętać, że lód może przybierać różne postaci i kolory. Jeżeli lód jest szary, jego wytrzymałość drastycznie spada – nawet o połowę w stosunku do „najlepszego” lodu czarnego. Jednak i czarny lód jest podatny na uszkodzenia, jeżeli w zbiorniku, na którym się znajduje, występuje prąd lub po prostu stały przepływ wody.

Gdzie lepiej nie wchodzić?

Dobrą praktyką jest unikanie spacerów po lodzie znajdującym się nad płynącą wodą. Rzeki, różnego rodzaju ścieki, przejścia pod mostami (również pod składem kolejowym w Siemianówce!) mogą okazać się wyjątkowo zdradliwe, a sam nurt może wciągnąć nas pod taflę lodu. Nie powinno się wchodzić na lód podczas silnych śnieżyc oraz nocy, które skutecznie ograniczają pole widzenia.

lód zimą zalew siemianówka

Kiedy zawrócić?

Jeżeli chodzisz po lodzie zimą i słyszysz trzeszczenie, koniecznie zawróć tą samą drogą, którą przyszedłeś w dane miejsce. Unikaj różnego rodzaju przebarwień, plam i jasnego lodu, staraj się kierować swoje kroki na lód czarny. Ośnieżony lód powinien skłonić nas do zachowania szczególnej ostrożności, w takich sytuacjach warto jest mieć ze sobą kij (o tym później), którym będziemy ostukiwali co jakiś czas znajdującą się przed nami drogę.

Co robić, gdy lód się załamie?

Fakt, że my wiemy jak bezpiecznie poruszać się po lodzie i znamy wszystkie zasady bezpieczeństwa, nie oznacza, że inni będą się do nich stosować. Jeżeli podczas chodzenia po lodzie zobaczysz osobę w wodzie, nie biegnij jej bezpośrednio na ratunek. Jeżeli lód wokół niej zapadł się, prawdopodobnie ty też skończysz w wodzie! Przede wszystkim wezwij pomoc (numer alarmowy 112). Jeżeli jesteś pewien lodu pod swoimi stopami, postaraj się podać potrzebującemu długi kij, linę lub gałąź.

 

1 Reply to "Chodzenie po lodzie zimą - kiedy można bezpiecznie wejść na lód?"

  • comment-avatar
    Mateusz Lubczyk 27/12/2021 (13:14)

    ok dzięki za artykuł, posiadam w pewnym sęsie staw i zastanawiałem się jakie są preferencje by móc chodzić po lodzie

Skomentuj

Twój adres e-mail pozostanie ukryty

This will close in 0 seconds