slot777 gacor

server kamboja

https://miguelinasbakery.com/

slot bet 100

https://chathamvillagememphis.com/

https://georgelevertonauctions.com/

mahjong slot

depo 25 bonus 25 to 5x

olympus slot

https://www.danisflourpotbakery.com/

slot bonus

slot deposit dana

https://tvindonesialive.com/

https://www.kinkaomai.com/

https://www.thebarkingcatparkcity.com/

Cerkwie Podlasia – poznaj krainę niezwykłych prawosławnych świątyń

Mówiąc o Podlasiu, nie sposób nie wspomnieć o Prawosławiu. Jest to silnie związana z tym regionem religia, która posiada nie tylko piękną historię, ale także liczną grupę wyznawców oraz wspaniałe świątynie. Cerkwie Podlasia uznawane są bezsprzecznie za najpiękniejsze w Polsce – w końcu jest ich tutaj najwięcej! Każdy, kto decyduje się na odwiedzenie wschodnich regionów naszego kraju, na pewno się na nie natknie. A, wierzcie nam, jest na co popatrzeć.

Najciekawsze cerkwie na Podlasiu – kilka propozycji od Cabin Lover

Jak już wcześniej wspomnieliśmy prawosławie na Podlasiu jest bardzo żywą religią i liczy obecnie około 200 000 wyznawców. Gromadzą się oni w przepięknie zdobionych świątyniach, które zachwycają nie tylko stroną wizualną, ale także duchową i historyczną. Na zdjęciach w tym artykule przedstawiamy kilka pozycji naprawdę ciekawych cerkwi na Podlasiu, które warto zobaczyć odwiedzając wschodnie tereny. Do najważniejszych należą:

  • cerkiew w Puchłach – powstała w początku XX wieku drewniana cerkiew o żywej, niebieskiej barwie.
  • zielona cerkiew w Trześciance – świątynia w miejscowości, w której aż 70% domów uznaje się za zabytki.
  • Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce – jedna z największych cerkwi w Polsce i największa cerkiew na Podlasiu. Od lat odbywa się w niej festiwal “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.
  • klasztor Odrynki – całkowity ewenement i unikat. Klasztor na wyspie pośród łąk i bagien, do którego prowadzi długa, drewniana kładka.
  • kolejna niebieska świątynia – cerkiew w Narwi. Powszechnie uważa się, że ta błękitna cerkiew istniała już w XV wieku.

Prawosławie na Podlasiu – poznaj jej wyjątkową kulturę i historię

Cerkwie Podlasia są znakiem i dorobkiem wyjątkowej (przez co niespotykanej w takim natężeniu nigdzie indziej) kultury Prawosławia. Piękne świątynie, często otoczone przyrodą lub malowniczymi wsiami, są jednym z aspektów, który sprawia, że nasze województwo jest tak piękne. Wnętrze niemalże każdej cerkwi zachwyci nas swoją unikalną aranżacją. Ściany i sufit często są pokryte gęsto malowidłami prezentującymi żywoty świętych, najważniejsze biblijne sceny, lub święte symbole. Oprócz tego ołtarz oraz otaczające go przedmioty pokryte są mieniącym się złotem, które skutecznie przyciągają wzrok wszystkich wrażliwych na piękno osób oraz rzeszę fotografów. W cerkwiach Podlasia odnajdziemy także liczne ikony z wizerunkami świętych miejsc i osób. Ich charakterystyczny styl i specjalny sposób wykonania sprawia, że są absolutnie unikalnymi okazami sztuki.

 

 

Chętni mogą oczywiście wziąć udział w prawosławnej mszy! Należy przygotować się na to, że mogą trwać około 2-3 godzin i odbywają się najczęściej z samego rana, więc lepiej poprzedzającego dnia wcześniej udać się do łóżka. Warto jednak zgodzić się na te małe niedogodności – prawdziwa msza w jednej z cerkwi Podlasia to niezapomniane przeżycie.

Śpiew i modlitwy wznoszone w języku starocerkiewno-słowiańskim to coś, czego prawdopodobnie nie słyszały osoby pochodzące z innych regionów Polski. Dodatkowo całe pomieszczenie wypełnią kadzidła i rytmiczne ukłony oraz symbole krzyża nakreślane przez dłonie wiernych. Wszystkie te doznania w połączeniu z obserwacją wspaniałych cerkiewnych wnętrz gwarantuje naprawdę ciekawe doświadczenia. Jeżeli chcesz przekonać się, jak fantastyczne dorobek posiada prawosławie na Podlasiu, koniecznie odwiedź wschodnią krainę cerkwi. Zapraszamy!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Cerkwie Podlasia - poznaj krainę niezwykłych prawosławnych świątyń"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty