Agroturystyka w Polsce – czyli jak się ma branża turystyki wiejskiej w naszym kraju

Według danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny (dane porównujące pierwsze połowy lat 2017 i 2018) odnotowano wzrost liczby turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce na poziomie 6,3%. Okazuje się także, że nie tylko chętniej wyjeżdżamy na urlopy lub wakacje, ale także spędzamy na nich więcej czasu – liczba spędzonych w obiektach turystycznych nocy wzrosła bowiem o 8,5%. W poniższym artykule sprawdzimy, czy te dane dotyczą także agroturystyki w Polsce i czy turystyka wiejska w naszym kraju ma się po prostu dobrze. Zastanowimy się także dlaczego wybieramy takie, a nie inne formy spędzania czasu oraz przedstawimy krótką definicję terminu „agroturystyka”. Zaczynajmy!

 

Turystyka wiejska w Polsce to prężnie rozwijający się sektor

To bardzo dobra wiadomość! Polacy oraz goście zza granicy coraz chętniej wybierają wiejską chatę i Puszczę na miejsce, w którym spędzą swój wolny czas. Choć morskie wybrzeża, góry i Mazury wciąż są bardzo popularne (nic dziwnego – wszystkie z nich są wspaniałe!), to właśnie turystyka wiejska cieszy się ogromnym wzrostem zainteresowania. Porównując połowy lat 2017 i 2018 (źródło GUS) agroturystyka w Polsce odnotowała wzrost udzielonych noclegów o niemalże 10%!

Jest to bardzo wysoki wynik, a prywatne obserwacje ruchu turystycznego w regionie pozwalają sądzić, że tego typu wzrost będzie się utrzymywał przez długi, długi czas. Na całym Podlasiu w omawianym okresie udzielono ponad pół miliona noclegów. Bez wątpienia na dobry wynik przełożyła się także wzrastająca popularność turystyki wiejskiej.

 

co to jest agroturystyka

 

Co ciekawe agroturystyka w Polsce zmieniła się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W odpowiedzi na pytanie „co to jest agroturystyka”, która znajduje się w ostatnim akapicie, pojawi się stwierdzenie, że turystyka wiejska „może być połączona z pracą u osoby zapewniającej nocleg”. Choć wciąż znajdziemy gospodarstwa, w których możemy wykonywać podstawowe prace należące do codziennych zadań rolników, to z pewnych względów ich liczba nieco spadła.

Po pierwsze niewielu z nas może pozwolić sobie na wystarczająco długi urlop, aby zdążyć zwiedzić najciekawsze atrakcje regionu, wypocząć w otoczeniu natury, a dodatkowo wziąć się do codziennych prac rolniczych. Po drugie zdecydowanie większą ilość zadań wykonują maszyny, niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Po trzecie faktem jest, że najczęściej pracujemy coraz ciężej i podczas wakacji nie w głowie nam wstawanie o świcie, by zająć się gospodarstwem. Wróćmy jednak do danych dotyczących agroturystyki w Polsce. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie:

  • w omawianym okresie agroturystyka odnotowała niemalże 10% wzrost liczby wynajętych kwater
  • w pierwszej połowie 2018 roku udzielono w Polsce 37,6 miliona noclegów
  • na Podlasiu było to ponad pół miliona noclegów
  • najwięcej turystów pochodzi z województwa Mazowieckiego oraz województwa Małopolskiego

 

Czas na obiecaną definicję – co to jest agroturystyka?

Wiedząc już, jak się ma agroturystyka w Polsce, odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest agroturystyka. Z pomocą przychodzi nam nasza ukochana Wikipedia, która bardzo dobrze tłumaczy podany powyżej termin: „Forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Może być połączona z pracą u osoby zapewniającej nocleg. Ta forma turystyki obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Polega na wykorzystaniu walorów krajobrazu wiejskiego i uatrakcyjnianiu gościom pobytu udziałem w codziennych zajęciach w gospodarstwie, w tradycyjnym rzemiośle artystycznym (np. haftowanie, szydełkowanie), w obrzędach ludowych oraz w przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonym z wypiekiem chleba, wyrobem serów lub wędlin.” – Wikipedia – hasło agroturystyka. Choć turystyka wiejska cały czas się zmienia, to jej najważniejsze elementy pozostają niezmienne. Ma ona dawać odwiedzającym radość, możliwość obcowania z naturą oraz pomagać poczuć prawdziwy, wiejski styl życia. Agroturystyka w Polsce rządzi!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Agroturystyka w Polsce - czyli jak się ma branża turystyki wiejskiej w naszym kraju"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty