zalew siemianówka

Zalew Siemianówka - miejsce pełne wrażeń

Trudno o miejsce na Podlasiu bogatsze w atrakcje, infrastrukturę turystyczną oraz wspaniałą przyrodę, niż Zalew Siemianówka. Jeżeli jesteś kolarzem, wędkarzem, fotografem, lubisz podglądać ptasie zwyczaje, uwielbiasz wodne szaleństwo albo plażowanie, chcesz poznać bogactwo polskiej fauny i flory lub po prostu ekscytuje Cię odkrywanie nowych, wyjątkowych miejsc, to nad Jeziorem Siemianówka na pewno znajdziesz coś dla siebie. Poniżej opowiemy sobie czym właściwie jest Zalew Siemianówka, skąd płynie jego popularność oraz dlaczego warto tam wpaść. Przed odwiedzinami nad Zalewem koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem atrakcji z jego okolic oraz dowiedz się o najważniejszych punktach, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania regionu. Zapraszamy!

łodzie nad zalewem siemianówka

Krótka historia Jeziora Siemianówka

Należy zacząć od tego, że Jezioro Siemianówka jest sztucznym zbiornikiem. W latach 1977 – 1990 dzięki płynącej w pobliżu rzeki Narwi udało się wypełnić znaczny obszar wodą, której powierzchnia wynosi obecnie około 1100 kilometrów kwadratowych. Sama nazwa zbiornika pochodzi od pobliskiej miejscowości o nazwie Siemianówka. To niezwykłe miejsce znajduje się na terenie gmin Michałowo oraz Narewka – co ciekawe wspomniane obszary znajdują się w projekcie Zielonych Płuc Polski. Wokół zbiornika rozciągają się iglaste lasy oraz sieć niewielkich miejscowości. Zalew znajduje się niemalże bezpośrednio przy granicy z Białorusią, a wschodni kraniec Siemianówki przecina potężny skład kolejowy (który cały czas jest w użyciu!).

Teraz, kiedy wiemy już czym jest Zalew Siemianówka, możemy przejść do tego, co najważniejsze. Odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle warto się tam wybrać oraz jakie atrakcje czekają nas na miejscu.

Atrakcje Siemianówki i okolic

Oprócz kolarzy nad Jezioro Siemianówka chętnie wpadają różnego rodzaju plażowicze. Dzięki możliwości wynajęcia sprzętu wodnego możemy wybrać się na kajakową wycieczkę, popływać rowerem wodnym, a nawet zaliczyć kurs sportową łodzią motorową! Zalew Siemianówka ma wiele dzikich plaż oraz zagospodarowanych ludzką ręką kąpielisk. Plaże są czyste, szerokie oraz posiadają niezbędną infrastrukturę, taką jak na przykład toalety. Ba, na plaży w Starym Dworze odnajdziemy ściankę wspinaczkową, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, czy specjalne zadaszone paleniska. Każdy, kto lubi sporty wodne, opalanie lub po prostu chce popluskać się w wodzie, powinien wpaść nad Zalew Siemianówka.

Przejdźmy teraz do spraw związanych z naturą Zalewu Siemianówka. Okazuje się, że sztuczny zbiornik bardzo szybko stał się domem dla ogromnej liczby gatunków zwierząt oraz roślin. Ornitolodzy mogą całymi dniami obserwować bardzo liczne ptaki zamieszkujące rozległe trzcinowiska, bagna oraz lasy. Dla wygody zwiedzających nad Jeziorem Siemianówka pobudowano sieć wież obserwacyjnych, które ułatwiają poznanie regionu. Po wspięciu się na kilkunastometrowe konstrukcje możemy podziwiać zapierające dech w piersi rozlewiska pełne ptactwa i innych zwierząt. Jeżeli o zwierzętach mowa, to należy wspomnieć o licznej grupie ssaków, która zadomowiła się w okolicach Siemianówki. Znajdziemy tu liczne zające, dziki, sarny, jelenie, kuny, nornice oraz wszędobylskie żubry.

Raj dla wędkarzy i… imprezowiczów!

Jeżeli jesteś wędkarzem, to z pewnością słyszałeś o Zalewie Siemianówka. Jest to punkt, który po prostu trzeba odwiedzić. Wody Jeziora pełne są szczupaków, sumów, leszczy, karpi oraz płoci i okoni. Wędkarze mogą korzystać z pomostów, chętnie zarzucają wędki z pokładu łódek, a zimą zbierają się na grubym lodzie.

jezioro siemianówka

Zalew Siemianówka to naprawdę duży zbiornik, który aż tętni życiem. Jednak życie to nie ogranicza się jedynie do wysokiej populacji ryb. Okazuje się, że imprezowicze również odnajdą tu coś dla siebie. Amfiteatr, który ulokowano na plaży Stary Dwór, często gości różnego rodzaju artystów, a wśród nich czasami pojawiają się prawdziwe gwiazdy! Jeżeli lubisz imprezy na świeżym powietrzu i kochasz muzykę, koniecznie sprawdź, czy w Amfiteatrze nie będzie odbywała się wkrótce jakaś ciekawa zabawa. Zalew Siemianówka gromadzi także wielu hobbystów, odbywały się tutaj liczne zawody modeli samolotów, mistrzostwa Świata i Europy w jeździe na bojerach, czy zawody wędkarskie.

Rzuć okiem na mapę!