Zalew Siemianówka

Zalew Siemianówka - miejsce pełne wrażeń

Trudno o miejsce na Podlasiu bogatsze w atrakcje, infrastrukturę turystyczną oraz wspaniałą przyrodę, niż Zalew Siemianówka. Jeżeli jesteś kolarzem, wędkarzem, fotografem, lubisz podglądać ptasie zwyczaje, uwielbiasz wodne szaleństwo albo plażowanie, chcesz poznać bogactwo polskiej fauny i flory lub po prostu ekscytuje Cię odkrywanie nowych, wyjątkowych miejsc, to nad Jeziorem Siemianówka na pewno znajdziesz coś dla siebie. Poniżej opowiemy sobie czym właściwie jest Zalew Siemianówka, skąd płynie jego popularność oraz dlaczego warto tam wpaść. Przed odwiedzinami nad Zalewem koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem atrakcji z jego okolic oraz dowiedz się o najważniejszych punktach, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania regionu. Zapraszamy!

plaża siemianówka

Krótka historia Jeziora Siemianówka

Należy zacząć od tego, że Jezioro Siemianówka jest sztucznym zbiornikiem. I to nie byle jakim! Znajduje się na liście 3 największych sztucznych zbiorników wodnych w naszym kraju. W latach 1977 – 1990 dzięki wodom płynącej w pobliżu rzeki Narwi udało się zalać wcześniej upatrzone nisko położone tereny.  Powierzchnia jeziora wynosi obecnie około 1100 kilometrów kwadratowych. Podczas budowy zbiornika wysiedlono pięć wsi. Ich mieszkańcy otrzymali kwatery zastępcze, a o ich losach możemy dowiedzieć się więcej z filmu „Czy słyszysz, jak ziemia płacze”. Miejscowi wierzyli, że opuszczają swoje domostwa w dobrej, większej sprawie.

Nazwa zbiornika pochodzi od miejscowości o nazwie Siemianówka, w której pobliżu znajduje się kolejowa stacja przeładunkowa.  Sam zalew znajduje się na terenie gmin Michałowo oraz Narewka, których to obszary znajdują się w projekcie Zielonych Płuc Polski. Wokół jeziora rozciągają się lasy iglaste i mieszane, w których można podziwiać bogactwo flory i fauny. Tereny wokół zalewu chętnie odwiedzane są na przykład przez żubry. Wokół linii brzegowej nie brakuje niewielkich, uroczych wsi oddających autentyczny charakter Podlasia. Zalew znajduje się niemalże bezpośrednio przy granicy z Białorusią, a wschodni kraniec Siemianówki przecina potężny skład kolejowy (który cały czas jest w użyciu!).

Teraz, kiedy wiemy już czym jest Zalew Siemianówka, możemy przejść do tego, co najważniejsze. Odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle warto się tam wybrać oraz jakie atrakcje czekają nas na miejscu. A uwierz, że naprawdę jest tu co robić!

Atrakcje Siemianówki i okolic

Oprócz kolarzy nad jezioro Siemianówka chętnie wpadają różnego rodzaju plażowicze. Dzięki możliwości wynajęcia sprzętu wodnego możemy wybrać się na kajakową wycieczkę, popływać rowerem wodnym, a nawet zaliczyć kurs sportową łodzią motorową! Zalew Siemianówka ma wiele dzikich plaż oraz zagospodarowanych ludzką ręką kąpielisk. Plaże są czyste, szerokie oraz posiadają niezbędną infrastrukturę, taką jak na przykład toalety. Ba, na plaży w Starym Dworze odnajdziemy ściankę wspinaczkową, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, czy specjalne zadaszone paleniska. Każdy, kto lubi sporty wodne, opalanie lub po prostu chce popluskać się w wodzie, powinien wpaść nad Zalew Siemianówka. Słynna plaża Bondary zachwyca wielkim, drewnianym pomostem, placem zabaw, siłownią i wysoką wieżą widokową, z której możemy podziwiać wielkie rozlewiska Siemianówki.

A może rower?

Okoliczne drogi to prawdziwa gratka dla kolarzy! Przy zalewie biegnie trasa Green Velo, a dla wygody kolarzy przygotowano miejsca obsługi rowerów MOR z wiatami i stołami.

Przejdźmy teraz do spraw związanych z naturą Zalewu Siemianówka. Okazuje się, że sztuczny zbiornik bardzo szybko stał się domem dla ogromnej liczby gatunków zwierząt oraz roślin. Ornitolodzy mogą całymi dniami obserwować bardzo liczne ptaki zamieszkujące rozległe trzcinowiska, bagna oraz lasy. Dla wygody zwiedzających nad Jeziorem Siemianówka pobudowano sieć wież obserwacyjnych, które ułatwiają poznanie regionu. Po wspięciu się na kilkunastometrowe konstrukcje możemy podziwiać zapierające dech w piersi rozlewiska pełne ptactwa i innych zwierząt. Jeżeli o zwierzętach mowa, to należy wspomnieć o licznej grupie ssaków, która zadomowiła się w okolicach Siemianówki. Znajdziemy tu liczne zające, dziki, sarny, jelenie, kuny, nornice oraz wszędobylskie żubry.

jezioro siemianówka

Raj dla wędkarzy i… imprezowiczów!

Jeżeli jesteś wędkarzem, to z pewnością słyszałeś o Zalewie Siemianówka. Jest to punkt, który po prostu trzeba odwiedzić. Wody Jeziora pełne są szczupaków, sumów, leszczy, karpi oraz płoci i okoni. Wędkarze mogą korzystać z pomostów, chętnie zarzucają wędki z pokładu łódek, a zimą zbierają się na grubym lodzie. Na tafli wody przez cały rok widać łodzie wędkarzy, którzy szukają największych okazów wśród pięknych widoków Zalewu. Jest on na tyle wielki, że każdy z pewnością znajdzie tu dla siebie miejsce.

Zalew Siemianówka to naprawdę duży zbiornik, który aż tętni życiem. Jednak życie to nie ogranicza się jedynie do wysokiej populacji ryb. Okazuje się, że imprezowicze również odnajdą tu coś dla siebie. Amfiteatr, który ulokowano na plaży Stary Dwór, często gości różnego rodzaju artystów, a wśród nich czasami pojawiają się prawdziwe gwiazdy! Jeżeli lubisz imprezy na świeżym powietrzu i kochasz muzykę, koniecznie sprawdź, czy w Amfiteatrze nie będzie odbywała się wkrótce jakaś ciekawa zabawa. Zalew Siemianówka gromadzi także wielu hobbystów, odbywały się tutaj liczne zawody modeli samolotów, mistrzostwa Świata i Europy w jeździe na bojerach, czy zawody wędkarskie.

plaża bondary z wieży

Podsumowanie informacji o Zalewie Siemianówka

• Zalew powstał w latach 1977 – 1990

• Jest trzecim co do wielkości sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce (ponad 1100 km2)

•  Wziął swoją nazwę od pobliskiej miejscowości Siemianówka

• Nad jeziorem pobudowano dwie nowoczesne, pełne rekreacyjnej infrastruktury plaże – Bondary oraz Stary Dwór

• Wody zalewu można zwiedzać z roweru wodnego, kajaka lub motorówki dzięki wypożyczalniom sprzętu wodnego

• Okoliczne lasy są pełne życia, nie brakuje w nich wież widokowych i wiat

• Siemianówka to raj dla wędkarzy, kolarzy, imprezowiczów i plażowiczów

Rzuć okiem na mapę!