Puszcza Białowieska na liście UNESCO – wiemy, dlaczego się na niej znalazła

O liście światowego dziedzictwa organizacji UNESCO słyszał z pewnością każdy, kto choć trochę interesuje się turystyką. Celem UNESCO jest ochrona wyjątkowych obszarów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które przedstawiają unikalną wartość w skali całego świata. Wśród nich wyróżniamy, na przykład, Park Narodowy Great Smoky Mountains położony na pograniczu stanów Karolina Północna i Tennessee w USA, Park Narodowy Wielkiego Kanionu, Park Narodowy Taman Negara Mulu w Malezji w stanie Sarawak, czy Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii.

Wśród takich cudów nie mogło zabraknąć oczywiście Puszczy Białowieskiej. Tak jest – Puszcza Białowieska na dobre zagościła na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego międzynarodowa organizacja doceniła nasz ukochany polski las? Jakie wymogi musiał spełnić? I dlaczego ma to tak duże znaczenie? O tym właśnie porozmawiamy w poniższym artykule.

 

unesco białowieża

 

Puszcza i lista światowego dziedzictwa UNESCO – garść najważniejszych informacji

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego Puszcza Białowieska jest tak wyjątkowa wśród innych lasów świata. Okazuje się, że jest to ostatni w Europie obszar, który zachował fragmenty tak zwanego lasu pierwotnego. Las pierwotny to taki, który nigdy nie został tknięty ludzką ręką. Nie ma tu mowy o wycinkach, sprzątaniu, usuwaniu powalonych drzew, czy sadzeniu nowych roślin. Puszcza w swoich pierwotnych obszarach radzi sobie naprawdę dobrze bez nas! Padający dąb łamie inne drzewa i miażdży krzewy. Jego pień szybko pokrywają mchy i grzyby. Wkrótce pojawiają się owady oraz inne organizmy rozkładające stare drzewo. Wkrótce na jego miejscu wyrasta kilka nowych roślin. Tak działa ekosystem lasu pierwotnego.

Między innymi dlatego będąca na liście UNESCO Puszcza Białowieska może pochwalić się bardzo wysoką różnorodnością biologiczną. Występują tu gatunki roślin, których nie spotkamy w żadnym innym lesie. Mieszkają tu zwierzęta, które uznawane są za bardzo rzadkie i wymagające (dzięcioł trójpalczasty, muchołówka białoszyja). Oczywiście nie wolno też zapomnieć o królu puszczy – Żubrze. Te największe ssaki Europy mieszkają tu od wielu, wielu wieków. Na szczęście ich populacja stale się zwiększa, a żubry wciąż czują się w Puszczy jak w domu.

 

Ale jak to dokładnie było z tą listą?

Na liście UNESCO Puszcza Białowieska pojawiła się w roku 1979. To właśnie wtedy zdecydowano, że wśród przyrodniczego dziedzictwa świata powinno znaleźć się ponad 5 tysięcy hektarów należących do Białowieskiego Parku Narodowego. Nieco później, a dokładnie w 1992 roku, do obszaru objętego programem UNESCO dodano białoruską część lasu. Kolejny przełom miał miejsce w 2014 roku, kiedy to na listę została wpisana cała część Puszczy leżąca w granicach naszego kraju. W czasie powstawania tego artykułu obszar Puszczy Białowieskiej objęty patronatem UNESCO wynosi ponad 140 000 hektarów.

 

program unesco puszcza białowieska

 

Podróż w czasie – Puszcza jako las pierwotny

Można powiedzieć, że pierwotne obszary Puszczy Białowieskiej nie różnią się znacznie od lasów sprzed 100, 200, czy 500 lat. Brak działalności człowieka sprawił, że ekosystem cały czas rządził się własnymi prawami, podobnymi do tych z odległej przeszłości. Wycieczka do Puszczy to prawdziwa podróż w czasie! W całej Europie nie ostały się już żadne, nawet najmniejsze skrawki lasów pierwotnych. Właśnie dlatego nasza ukochana Puszcza Białowieska po prostu musiała znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli jeszcze jej nie odwiedziłeś, koniecznie nadrób zaległości! Do zobaczenia!

 

1 Reply to "Puszcza Białowieska na liście UNESCO - wiemy, dlaczego się na niej znalazła"

  • comment-avatar
    Ula 17/03/2020 (19:15)

    Puszcza Białowskieska to jeden z piękniejszych obszarów lasów i ma swój klimat, który zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Jestem dumna z Podlasia i naszej Puszczy! Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail pozostanie ukryty