Jezioro Siemianowskie – czy nazwa jezioro na pewno jest poprawna?

Czy wielki, bogaty w przyrodę i niezwykły zbiornik wodny znajdujący się w dolinie górnej Narwi można nazwać jeziorem? Wszak nazwa Jezioro Siemianowskie pojawia się w sieci całkiem często. Dzisiaj odpowiemy sobie na to pytanie, przy okazji przybliżając ogólny zarys historyczny zalewu. Jeżeli tak jak my uwielbiasz wodę, plaże, wieczorne ogniska, kajaki oraz opalanie, koniecznie dowiedz się czym tak naprawdę jest największy zbiornik Podlasia. Zaczynamy!

Jak to w końcu jest z tym Jeziorem Siemianówka

jezioro siemianowskie

Nawet poważane, pełne rzetelnych informacji portale, takie jak Wikipedia podają nazwę Jezioro Siemianowskie. Wygląda na to, że w takim nazewnictwie nie ma nic złego, w końcu według słownika PWN jezioro to „naturalne zagłębienie lądu tworzące zbiornik wodny niemający połączenia z morzem” – Słownik PWN, co całkowicie odzwierciedla faktyczny stan podlaskiego zbiornika wodnego. Jednak bardziej dociekliwi mogą zwrócić uwagę, że Jezioru Siemianówka w rzeczywistości bliżej jest do Zalewu Siemianówka, w czym oczywiście też jest sporo prawdy.

W 1977 roku zaczęto wypełniać dolinę w okolicach osiedli Łuka i Rybaki, więc była to oczywiście praca wykonana ludzką ręką, co klasyfikuje Siemiankówkę właśnie jako zalew. Jakiego nazewnictwa powinniśmy wobec tego używać?

Na szczęście ani określenie Jezioro Siemianowskie, ani Zalew Siemianówka nie jest błędne. Nazwy można stosować zamiennie bez obaw o popełnienie gafy. Poza tym chyba wszyscy się zgodzimy, że zdecydowanie ważniejszym od użycia poprawnego nazewnictwa jest fakt, że Siemianówka jest domem dla licznych gatunków ptaków, ryb, ssaków oraz wyjątkowych roślin i całej szerokiej gamy pozostałych organizmów, które możemy swobodnie podziwiać. Nie wiem jak Wy, ale ja udaję się na spacer brzegiem Zalewu… lub Jeziora Siemianowskeigo!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Jezioro Siemianowskie - czy nazwa jezioro na pewno jest poprawna?"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty