Cerkwie Podlasia – poznaj krainę niezwykłych prawosławnych świątyń

Mówiąc o Podlasiu nie sposób nie wspomnieć o prawosławiu. Jest to silnie związana z tym regionem religia, która posiada piękną historię, liczną grupę wyznawców oraz wspaniałe świątynie. Cerkwie Podlasia uznawane są bezsprzecznie za najpiękniejsze w Polsce. Każdy, kto decyduje się na odwiedzenie wschodnich regionów naszego kraju, na pewno się na nie natknie. A, wierzcie nam, jest na co popatrzeć.

Najciekawsze cerkwie na Podlasiu – kilka propozycji od Cabin Lover

Jak już wcześniej wspomnieliśmy prawosławie na Podlasiu jest bardzo żywą religią i liczy obecnie około 200 000 wyznawców. Gromadzą się oni w przepięknie zdobionych świątyniach, które zachwycają nie tylko stroną wizualną, ale także duchową i historyczną. Na zdjęciach w tym artykule przedstawiamy kilka pozycji naprawdę ciekawych cerkwi na Podlasiu, które warto zobaczyć odwiedzając wschodnie tereny. Do najważniejszych należą:

  • cerkiew w Puchłach – powstała w początku XX wieku drewniana cerkiew o żywej, niebieskiej barwie.
  • zielona cerkiew w Trześciance – świątynia w miejscowości, w której aż 70% domów uznaje się za zabytki.
  • Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce – jedna z największych cerkwi w Polsce i największa cerkiew na Podlasiu. Od lat odbywa się w niej festiwal “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.
  • klasztor Odrynki – całkowity ewenement i unikat. Klasztor na wyspie pośród łąk i bagien, do którego prowadzi długa, drewniana kładka.
  • kolejna niebieska świątynia – cerkiew w Narwi. Powszechnie uważa się, że ta błękitna cerkiew istniała już w XV wieku.

Prawosławie na Podlasiu – poznaj jej wyjątkową kulturę i historię

Cerkwie Podlasia są znakiem i dorobkiem wyjątkowej (przez co niespotykanej w takim natężeniu nigdzie indziej) kultury prawosławia. Piękne świątynie, często otoczone przyrodą lub malowniczymi wsiami, są jednym z aspektów, który sprawia, że nasze województwo jest tak piękne. Jeżeli chcesz przekonać się, jak fantastyczne dorobek posiada prawosławie na Podlasiu, koniecznie odwiedź wschodnią krainę cerkwi. Zapraszamy!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje to "Cerkwie Podlasia - poznaj krainę niezwykłych prawosławnych świątyń"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail pozostanie ukryty